How To Make Your Own Baby Food

Making homemade baby food saves you money
Processed baby foods are expensive. The average baby eats about 600 jars of baby food. (Parents who use processed baby food spend an average of $300 to $600 on baby food during their infant's first year of life.) Making baby food at home is extremely cost-effective, as foods may be purchased either in season or on sale.
Processed baby food is also developed for the mass market and, as a result, is limited in variety. Variety is key to a balanced diet and healthy living. Today's grocery stores offer a tremendous variety of fresh and frozen fruits and vegetables. And preparing baby food at home enables you to add herbs, combine flavors, and easily introduce new textures, making your baby's mealtime a pleasurable, gourmet experience.